michelleperezmp58
michelleperezmp58 michelleperezmp58
  • 23-06-2019
  • Mathematics
contestada

Multiply Conjugates




(r+1/4)r-1/4)

Respuesta :

gmany
gmany gmany
  • 23-06-2019

Answer:

[tex]\large\boxed{\left(r+\dfrac{1}{4}\right)\left(r-\dfrac{1}{4}\right)=r^2-\dfrac{1}{16}}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\text{Use}\ (a+b)(a-b)=a^2-b^2\\\\\left(r+\dfrac{1}{4}\right)\left(r-\dfrac{1}{4}\right)=r^2-\left(\dfrac{1}{4}\right)^2=r^2-\dfrac{1^2}{4^2}=r^2-\dfrac{1}{16}[/tex]

Answer Link
konrad509
konrad509 konrad509
  • 24-06-2019

[tex](a+b)(a-b)=a^2-b^2[/tex]

[tex]\left(r+\dfrac{1}{4}\right)\left(r-\dfrac{1}{4}\right)=r^2-\dfrac{1}{16}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP 25 POINTS!!!
Need help with dis. It took stephanie 2 1/3 hours to travel to her aunts house. And then 1 2/3 hours to travel to her grandmas house. how many total hours did s
the map shows that the silk road
The cost of 4 notebooks and 3 pens is $14.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50. Part A: What is the cost of each item? Part B: Waseem needs to purch
45. Respond in a paragraph. Answer is written in complete sentences. Choose any two characters studied in this semester and compare them to one another. The cha
Why did the Roman Republic have two consuls?
Help i give crown and best answer
When slaves were bought and brought over to the U.S. from Africa, this was called
Write each number in expanded form. a) 792 b) 1.59
Gloria works for 9 hours in a day and she is paid GHc 2500 for 12 days. Calculate her daily rate of payment