LuzDaGoat1 LuzDaGoat1
  • 24-09-2019
  • Mathematics
contestada

Jenny’s Gift Shop sells candles in a variety of packages. The cost per candle is the same in every package. A package of 8 candles costs $12.96. Determine the cost of a package of 3 candles.

Respuesta :

curupira curupira
  • 26-09-2019

Answer:

8 candle = $12.96

1 candle =($12.96/8)

= $1.62

package of 3 candles =3×$(1.62)

: =$4.86

Answer Link

Otras preguntas

The __________ in anthropology uses data about the beliefs and behaviors in many societies to document both cultural universals (generalizations) and cultural p
Snails and insects belong to which group of organisms?
The formula to convert Fahrenheit to celsius is c=5/9(f-32) concert 12 Celsius to Fahrenheit
cookies are sold singly or in packages of 12 or 36.With this packaging how many ways can you buy 72 cookies?
Where is population increasing more rapidly?A. LDCsB. MCDs
What could be a form of a bias in a map
Can someone please help me with this question please !!!!!
What three cultures flourished in the Aegean region during the Bronze Age?
Describe two examples that illustrate McLuhan's concept of a global village.
Sperm in the lumen are unable to move independently and require ________ to move through the tubules of the testes.