LuzDaGoat
LuzDaGoat LuzDaGoat
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Jenny’s Gift Shop sells candles in a variety of packages. The cost per candle is the same in every package. A package of 8 candles costs $12.96. Determine the cost of a package of 3 candles.

Respuesta :

lacie51
lacie51 lacie51
  • 25-09-2019
The answer is $4.86
12.96 divided by 8 equals 1.62
1.62 •3= $4.86
Answer Link
brandonbradford1234
brandonbradford1234 brandonbradford1234
  • 25-09-2019

Answer:

the answer 4.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Under the English Westminster model, the highest court of appeals is
For what value of x is the rational expression below undefined?(3x-12)/(9-x)
Write a word phrase for each algabraic expression 2(5-n)
How do you find displacement when all you have is time with no velocity, and then in order to find velocity you have to have displacement but you don't have tha
Find the prime factorization of 15
Simplify. (2x∧3y5)∧4
find three consecutive intgers whose sum is 171
vwho created the colony of georgia as a haven for english debtors A)lord Baltimore B)king charles 1 C)james oglethorpe D)nathaniel bacon
the length of a rectangle is 4 cm more than the width and the perimeter is at least 48cm. what are the smallest possible dimensions for the rectangle?
find 4 consecutive even integers whose sum is 244