charlesmcmillian508 charlesmcmillian508
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 13 pounds of sugar for $6. how many pounds of sugar did she get per dollar​

Respuesta :

linna3 linna3
  • 21-10-2019

Answer: 2.17 pounds

Step-by-step explanation:

13 ÷ 6 = 2.1666666667

Rounded

2.17 pounds

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

Answer Link

Otras preguntas

Need help with this Pre-AP Chemistry problem. I’m not sure which reactions were oxidized/reduced. Answer 4 wasn’t correct.
I will mark you as brainlinest for correct answer!!!!!pleaseeeee help!!!!!!
who is akiba drumer?
How to find the angle
Here is a picture of a cube, and the net of this cube. What is the surface area of this cube? Enter your answer in the box. ft²
east germany built the berlin wall, with soviet approval, in order to
Why did Theodore Roosevelt issue the Roosevelt Corollary to the Monroe Doctrine? to encourage European powers to help control uprisings in Central and South Ame
What negative impact resulted for the Inca empire when Guyana capacity divided the empire between two of his sons The resulting power struggle helped the Aztecs
A student hears a police siren. What would change the frequency that the student hears? Check all that apply. if the student walked toward the police car if the
) a 1.0 kilogram laboratory cart moving with a velocity of 0.50 meter per second due east collides with and sticks to a similar cart initially at rest. after th