essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

What are some of the ways that you can gain new perspectives in your photographs? What benefit do you think this might have for a photograph?
200 diveded by 1/5 equals whatdscdsaaa
smith deposited 3,500 for 4 years years in a savings account with an annual simple interest rate of 3.5%. How much interest did Smith earn during the 4 years?
What type of substances make better conductors? A. Substances with greater density. B. Substances with more surface area. C. Substances with less density. D. Su
what is an invasive species kudzu
How do you know which counterargument to address?
Which of these changes would correct this sentence? the grocery list included numerous items, including cabbage, tomatoes, celery, and onions.
Why are conflicts of interests a problem in business? (Select the best answer.) Question 8 options: They cause employees to lose their jobs unfairly. They can f
A point is represented by a single dot and __________. A. a lowercase letter B. an uppercase letter C. naming two points on a line D. an uppercase script letter
1. Jeff writes comic strips for a local newspaper. The number of comic strips he creates is represented by the function f(x) = 3x, where f(x) gives the number o