pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

Digest excess or Worn-out cell parts, Food particles, and invading viruses or bacteria. Produces a usable form of energy for the cell. BRAINLIEST AND 47 POINTS
2.3 2 4/5 and 2.6 in least to greatest
What dose detail mean
PLEASE HELP ASAP!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!! Simplify. −6i√-44
Help me solve the two problems
On Mars, an object weighs 60% of its weight on Earth. Shane weighs 125 pounds on Earth. Select all statements that are true about Shane's weight. Answer Choice
How can I subtract 275.650 from 400.000
What does much more means in Math terms
A set of golf clubs is on sale for $150.00, which is 70% off its original price.What was the original price of the golf clubs
The area of triangle abc is 6 square centimeters. Ab is parallel to de . Bd=4bc . What is the number of square centimeters in the area of triangle cde ?