Seudónimo Seudónimo
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

You are knitting a scarf using 4 balls of yarn. The yarn costs a total of $24.88. How much does 1 ball of yarn cost?

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 22-10-2019

Answer:

$6.22

Step-by-step explanation:

If you divide the total by the amount of yarn bought, 4, you get 6.22.

24.88/4=6.22

Answer Link

Otras preguntas

write at least two sentences in spanish about something you did yesterday. be sure to use the preterit tense
Plz help me get the answer ASAP
Which is a problem faced by both the bird and the author of the poem ‘’ symphony’’? They both face barriers that restrict thief freedom they cannot sing they ar
Five men completed a task in 36 hours and 45 minutes. How long in hours and minutes would it take three men to complete the same task?
state 5 types of clouds and their characteristics
Which of the following is NOT a function of a speech introduction? To gain and maintain audience attention To state a brief summary of the main arguments you wi
3/20 = n/100 what is n its a fraction problem
What is the square root of 62 1/2
sandra and her friend went to the candy store. each of them purchased a bag of jelly beans. sandra's bag weighed 1.25 pounds. Her friend's bag weighted 1.05 pou
Number 1 How do i solve number 1? please provide details on how you do it. i'll make brainliest