lucaswalker12700 lucaswalker12700
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

If apples are priced at $1.75 per pound and Jayden bought 2.5 pounds of apples what is the total of his price be?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 23-10-2019

Answer:

4.38

Step-by-step explanation:

u multiply 1.75 by 2.6 and u get 4.375 BUT with money you have to round the hundredths place anything 5 or above u round by +1 so that gives u 4.38$

Answer Link
saturns
saturns saturns
  • 23-10-2019

Hello there!

To find the cost for 2.5 pounds, multiply the cost for one pound by 2.5!

1.75 x 25 = 4.375 (which can be rounded up to 4.38.) This means the total price is $4.38! I hope this was helpful and have a great day! :)

Answer Link

Otras preguntas

I don't understand this question: If A=p+prt, then t equals
how do you write these factions in simplest form1/2 * 5/8 *4/5-3/8 / 3/4-16/9 / 8
Please help me what is the RATE and what is the distance traveled in 2 minutes?? Please help
innovations for the printer? with date
What is the acceleration of a 9.6-kg rock if gravity pulls it downward, but air resistance pushes upward with a force of 2.8 N?
In Flowers for Algernon, how do Charlie's "friends" react to him becoming smarter?
what is the mechanical energy of a falling apple with a kinetic of 5.2 joules and a potential energy of 3.5 joules
Is 15/28 greater or less than 1 / 2? Justify the answer math
Which of the following is a noninfectious disease? a. AIDS b. diabetes c. influenza d. polio
How do you calculate 24 3/8 - (-54 1/8)=