famousnyshae famousnyshae
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ivan buys a roast that weighs 7.5 pounds and costs $1.52 a pound. Find the amount he pays.

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 23-10-2019

Answer:

He pays $11.40 for the roast.

Answer Link

Otras preguntas

Someone pls A complete sentence with the word "commemorative"
2w+21 when w= 7, 1=5
10. Ayden travels from Orlando to Tampa to see his grandparents. If the trip is 897,600 feet round trip, how many miles does Ayden travel one way? A 85 miles B
please help: Figure of Speech They said that the top-dog wolf is always getting challenged by jive little wolves. They said the top-dog wolf can’t show no weak
A student was studying osmosis. She performed an investigation in which she soaked sample cells in a sucrose solution. She weighed the samples every 10 minutes
¿Qué importancia crees que tiene en nuestra época la labor de traducción y copia que realizo la escuela de traductores de toledo?
The radius of a circle is 9 kilometers. What is the circle's area? asking for a fellow student.
Ken purchased school supplies. Which equation could be used to solve for the cost, x, of the binders? • He spent $32.88. • He bought 4 packs of paper, markers,
Which equation represents the linear relationship between the x-values and the y-values in the table? Х Y 30 13 35 15.5 40 18 45 20.5 50 23 PL
fast moving product shopping experience In 300 words​