Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Can any body solve this problem please

Can any body solve this problem please class=

Respuesta :

victoriaroberri victoriaroberri
  • 24-10-2019

Answer: $13.7

Step-by-step explanation:

It’s telling you he bought 2.25 pounds of meat, and each pound cost $2.80.

So you need to multiply 2.25 by 2.80 which is 6.30 (6.3).

Mr. Stein pays with $20.00. So you subtract 20.00 by 6.30

And you will get $13.7 or $13.70

Hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

plato: Today is Luke's first day in a new office and he is unable to access the files stored in the network server. Why do you think he cannot access these file
Who can receive the Medal of Honor?
Jason hiked 14.3 kilometers on Saturday, 21.8 kilometers on Sunday, and 19.7 kilometers on Monday. How many kilometers did he hike during the three days?
Design and implement a class dayType that implements the day of the week in a program. The class dayType should store the day, such as Sunday for Sunday. The pr
Twin studies have found that while certain aspects of intelligence appear to have a genetic basis, ________ intelligence has been explained better by environmen
A hot air ballon was 240 ft above the ground. It decreased its altitude by 6 1/2 ft per min for 15 min, and the increased its altitude 9 ft. What was the ballon
Please answer this correctly
What are some similarities/ differences of art from the Southwest of the United States and art from the North of Mexico?
Find the complete factorization of the expression. 16xz + 20yz
Question is in the pictures.