bri2184 bri2184
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Three bananas and two oranges sell for $1.25. Five bananas and one orange sell for $1.50.
What is the cost for each type of fruit?
Banana

Respuesta :

llocaanina
llocaanina llocaanina
  • 21-11-2019

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

0.25x5=1.25

So, each fruit costs $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

what does "check someone for power" mean?
32+N=52 pls help because i neeed it please
what is the length of wz??
Write an equation in point-slope form of a line that has a slope of 2/3 and goes through the point (-1,4).
Drag and Drop question, please help!
PLZ HELP!!!!!!! Identify two angles that are marked congruent to each other on the diagram below. plz answer quickly!!!!!
FIRST PERSON TO ANSWER GET BRAINLYEST Madie drove 200 miles at a speed of 50 miles per hour. Which equation will help you find the number of hours she was drivi
the excerpt is from june 24 1942, july 8 1942, and july 11 1942 In the first entry we see that Anne's life is---- however, she describes the limitations---- By
PLEASE PLEASE HELP ILL MARK BRAINLIEST!!!!
Cuál es el nombre de la obra de Angel bassols en dónde Propone una división de el país en 8 regiones