Johannacastt
Johannacastt Johannacastt
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

George bought 6 gallons of gasoine for $20.34.
What is the price of the gasoline in terms of cost per gallon?
Please!! Help and explain

Respuesta :

valeriatorres456
valeriatorres456 valeriatorres456
  • 22-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide 20.34 by 6 and you should get 3.39

Answer Link
xinyiz
xinyiz xinyiz
  • 22-11-2019
20.34/6
You want to find the cost per gallon, and there are 6 gallons for $20.34
Thats why you need to divide by 6 to find the cost of one gallon
Answer Link

Otras preguntas

determine what fraction is the correct label for the mark halfway between of the marked values on the number line. Write the fraction as percent and as a decima
What Impact has the Haber Process had on the World?
Find the slope of each line.
SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP I got it wrong and need hellppp
calculate the rate at which the rock falls
Write an equivalent expression. Plz
Which of these objects would have the MOST gravitational pull if we were standing directly on the surface? Question 5 options: a meteor less massive than the mo
Phone me when you get (to home_at home _in home_home)
Which astronaut released a rap song in 2009?.
Please help! Due tonight :(