azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

how is end point differed from equivalence point?​
Define networks, marketplaces, and platforms and discuss their differences.
a car travels 120 miles in 3 hours (with a constant ) how far will it take to travel 200 miles?​
A densly wound cylindrical coil has 210 turns per meter, a 5 cm radius, and carries 38 mA. What is the magnitude of the uniform magnetic field it creates inside
Students conducted a naturalistic observation to study whether people arriving at the library alone would be more likely to hold the door open for a person comi
why are large number of pollen grains produced by a plant??urgent please​
What is wafting in chemistry??
3x + 3(x + y) ? Help!
If the right ventricle begins to pump an increased amount of blood, this soon arrives at the left ventricle, stretches it more than before, and causes it to inc
A mutation that inhibits Ras from hydrolyzing GTP will a. block association with the SOS1/GRB2/SHC1 complex. b. inactivate p53. c. block ELK1 location in the