cristinavasquez2018 cristinavasquez2018
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

Jenny is comparing the cost of two packages of socks.One package has 8 pairs of socks for $12.Another package has 3 pairs of socks for $6.Are the rates equivalent

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 24-11-2019

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

The second package costs $2 for each pair of socks. If the first package cost that much, it would be 8×$2 = $16 for 8 pairs of socks. That is not the same as $12 for 8 pairs.

__

Another way to look at it is the first package costs twice as much as the second, but has more than twice as many pairs of socks. That means the rates are not equivalent.

Answer Link

Otras preguntas

To whom does Mary Wollstonecraft address her arguments? *a.Prominent educatorsb.Wealthy menc.Society in generald.Married women
.In their fight, Russia and Japan appear to be crushing someone. Who do you think this might be?
PLEASE HELP ME mark brainliest if you’re correct
where is indus river valley
a) Pizza Hut charges $15 for a pizza pie and $1.50 for each topping. Write an expression for the total cost of one pizza and adding n toppings.
What is the slope of the following graphs?
What made it difficult for early United States leaders to maintain neutrality during conflicts between France and Great Britain? A. The United States’ national
I need help please please provide the resources you got the information from thank you
What does this quotes means. “ believe that the forest was the devils last preserve”. And “ the witch hunt was a manifestation of panic.” From the Crucible
i need help please somebody​