kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

A scientist suggests keeping indoor air relatively clean as follows: provide 2 or 3 pots of flowers for every 100 square feet of floor space under a ceiling of
3. find the domain and range of a) 3x-2y+7=0i think in y-intercept form it is y=3/2x + 7/2
If 2+xi=(x+1)+i, what is the value of xand can you please show me the breakdown?Thanks!
If a 25 ft rope is cut into two sections with one section 4 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
Determine the equation of the line, in point-slope form, that will get your spacecraft from Point A (0,3) to Point B (-3,0)
what is the equation of a parabola whose vertex is (-6,0) and whose graph is half as tall as y=x^2 and opens upside down?
how do i find the perimeter of the triangle with vertices at three points (0,1),(2,1), and (0,3)?
6 main zones of the marine biome
how do i find the perimeter of the triangle with vertices at three points (0,1),(2,1), and (0,3)?
A certain been plant grows 15% in height each day. Today after 10 days it is 27 inches tall. How tall was it yesterday?