kayleemm9
kayleemm9 kayleemm9
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

Karl bought ​ 312 ​ gallons of milk that cost $2.70 per gallon.

What was the total cost of the milk?

Respuesta :

Mentallystrong182 Mentallystrong182
  • 25-11-2019

Answer:

answer= 842.4

Step-by-step explanation:

you take 312 and times it by 2.70

Answer Link
michayla306 michayla306
  • 25-11-2019

Answer:

$842.40

Step-by-step explanation:

2.70x312=842.40

2.70 is the cost of one milk then you multiply it by the number of milks karl bought.

Answer Link

Otras preguntas

Having a positive attitude helps decision making to become a more positive experience. Please select the best answer from the choices provided. OT OF
The lines y=4x+6 and x+y=6 enclose a triangle. Find the area of the triangle.
Which word means the opposite of: a. boiling? b. melting?
if R is between P and Q, find the value of x and PR. PQ=17, PR=5x+2, RQ=x^2-1
Is "instead of reading, george cleaned his room and messaged his friends." a simple sentence?
You're playing around with an old computer that only accepts binary numbers as input. How would you enter the decimal number 73 into the old computer?
45) If4 containers of yogurt cost $2.36, find the cost of 6 containers of yogurt.
The equation of a function is y= 10- 9x. Find the value of x when y= - 8​
OKay, i need help asap pls. The ratio__ is equivalent to 12/36. The ratio__is not equivalent to 12/36. (Ive tried to solve this an find an explanation, but I c
1.5.2 Assess the value of positive role models on one's behaviour. ​