Official22 Official22
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

Susan bought 2 3/4 pounds of potato salad at $5.60 a pound. How much did she spend?

Respuesta :

Lynne2133
Lynne2133 Lynne2133
  • 25-11-2019

Answer:

$15.40

Step-by-step explanation:

first, let's find the 3/4. to find this, just multiply the decimal form, .75 by the price per pound because then we get the amount for 3/4 pound. that number is $4.20. next, we need to find the 2 pounds by multiplying the price per pound by the 2 pounds, which gets us $11.20. add those together and you get $15.40.

Answer Link

Otras preguntas

I don't really understand this question, can someone help.
Great britain and france entered ww2 because of the invasion of
which of the following equations describes the line shown below , check all that apply
1. The vice president has _______ power under the Constitution, but recent vice presidents have had _______ power. A. SEC, foreign relations B. limite
One side of trapezoid is 10 inches. The side parrellel to this is twice as long as this side. The height is half as long as the given side length.find the are
Why do you think that chimpanzees and gorillas do not commonly use knuckle walking as a primary means of locomotion? answers?
From this extract how does Shakespeare present Tybalt as violent
How does the energy available to organisms change within each feeding level of the pyramid? A. There is more energy available in the middle levels than in ei
what are some similarities and differences between physical and chemical weathering
What is the supreme court's power to review the lower court's decisions (rulings)?