waveymillie676
waveymillie676 waveymillie676
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Chen paid $19.60 for 3.5 pounds of turkey at the deli. Which is the cost per pound?

A.
$5.02

B.
$5.06

C.
$5.20

D.
$5.60

Respuesta :

cammyla
cammyla cammyla
  • 24-01-2020
You have to divide $19.60 by 3.5 to find the cost of each pound of turkey.
19.60/3.5= $5.60
Answer Link
BrainyGirlll BrainyGirlll
  • 22-12-2020

Answer:

the correct answer is d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The open ocean, sea floor, and coral reefs are all examples of habitats with high rates of primary production.
PLEASEHELP!!!!!!!!!!!!!!! Which of the following statements about the Israeli economy is NOT true? A. Israel has technologically advanced industries B. The Unit
what's the answer to the equation -5 (4-3n)=10 (n-2)
Overpopulation impacts the environment primarily because
Read the following statements that describe childbirth. What is the correct order in which they occur? 1) The umbilical cord is clamped and cut. 2) Contractions
Find the work done by a 25 N force applied for 6 meters.
the mass of a proton is equal to the mass of?
If n = 6 and p =2, what is 3n + 2p ?
Which of the following best describes the sources a historian uses to support an argument
The order of elements in the periodic table is based on a. the number of protons in the nucleus. c. the number of neutrons in the nucleus. b. the electric charg