Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate turtles cost $4 at the grocery store use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of chocolate turtles

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

2

Step-by-step explanation:

the answer is =2cause 1/4*4

Answer Link

Otras preguntas

Explain what force caused the movement of the continents from one supercontinent to their present positions
What's an equivalent ratio to 12:10 ? ( explain also too please! :D )
Justin works as a car salesman. Last week he had a total of 42,000 dollars in sales. if his Commission is 2 percent how much did Justin earn and last week?
Simplify the expression 7v + 2w-12v
Explain what force caused the movement of the continents from one supercontinent to their present positions
what part of speech is abundant
_____ Na3PO4 + _____ KOH   arrow  _____ NaOH + ___________K3PO4How do I balance this equation?
Cassandra drove 370.5 Miles in 6.5 hrs. How many miles per hour did she drive? (:
What is the total energy of a 175,000kg shuttle orbiting the Earth at 600km above Earth's surface?
The area of a triangle is 6.75 m to the 2 power.  If the base of the triangle is 3 m, what is the height of the triangle?