171008 171008
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.95 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

aubreeonrrrp7e4qt
aubreeonrrrp7e4qt aubreeonrrrp7e4qt
  • 24-01-2020

Answer:

the price for a dozen is 12.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
ontiverosandrea17 ontiverosandrea17
  • 24-01-2020

Answer: the price per dozen is 11.8

Step-by-step explanation:

-you have $2.95 for three muffins

-a dozen = 12

- if you add 2.95 +2.95 +2.95 +2.95 (because 3 muffins are worth $2.95 and it 3 times 4 is equal to 12 for the dozen) you get 11.8

Answer Link

Otras preguntas

Why do mammals drink milk?
which one of the following businesses would be the most difficult to get funding for
Explain the relationship between individual and market demand
how many prime numbers are between 45 and 72
when does lactic acid fermentation take place in human cells?
which company made the concept of santa popular worldwide
Where did the Velvet Revolution occur? A. Poland B. Hungary C. Romania D. Czechoslovakia
smokers can cause lung damage in other people
Chef Romero takes a dozen large eggs from a refrigerator and uses an even number of eggs in a breakfast dish. The function p(e) = 6e gives the number of grams
Information in segments of human DNA can be expressed by a bacterial cell as a result of (1) sexual reproduction (3) genetic variability (2) random mutation (4)