neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

Which early civilization built towering ziggurats and kept records in cuneiform? A) Mesopotamia B) China C) Egypt D) Indus Valley
The perimeter of a rectangle is 140 feet. The length of the rectangle is 6 more than 2 times the width. What is the length of the rectangle?
What is the most favored color?
Essay on A True Hero is a Unifying Force in a Diverse Society
Which of the following principles is NOT a part of the Republican party’s emphasis on creating a free market economy? a. promoting a system with little governm
please help me. i need it today.
what is the best plan for creating safe exercise goals
A cube of side 3.56 cm has a charge of 9.11 μ C placed at its center. Calculate the electric flux through one side of the cube
An object that allows all light to pass through is called
What is the main source of energy for plants? Sugar, nutrients, decomposers, or oxygen.