phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following equations has solutions of -2 and -3? A. x^2-5x+6 B. x^2-5x-6 C. x^2+6x+5 D. x^2+5x+6
A large city that is often the center of a state or empire is called a __________. A. county B. village C. kingdom D. metropolis Please select the best answer f
anyone know this? I'll brainlist u!​
Thank you to anyone who answers this!!!
Currently, this program will add 6 and 3 together, output the math problem and output the answer. Edit this code so that a random number is generated from 1 - 1
Which is a statement of opinion? PLEASE HELP!!
Which of the following line is parallel to the the line y=3/4x+7
A baseball traveling at a velocity of 35 m/s has a mass of 0.15 kg. What is the kinetic energy of the baseball?
7. |-7) - 131 =a. - 4b. 4C. 10d. - 10​
The following are trinomial EXCEPT. A. x+7 B. 5x²+2x-7 C. 7x³+2x+5 D. 7x⁴+3x-9​