janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

Guard cells become turgid when water flows in concurrently withGuard cells become turgid when water flows in concurrently witha.potassium ions.b.calcium ions.c.
What does Curtis Wilkie identify as a strength of newspapers in "Words Triumph Over Images"? A.They use sound bites and images. B.They give brief overviews of e
What happens in pollination and fertilization
why is free press important to a democratic society.
the science club bougth 2,856 plants. they want to split the plants eaqually into at least 3, but less than 10, gardens with no plants left over. how many garde
why did alexanders empire break apart so quickly after he died
if the speed limit is 35 miles per hour what is the speed limit in kilometers per hour?
what was one of the first cultures to have writing
An organism that breaks down other living things when they die
After writing all night, Sandra finally had a good introduction but