AshlinM AshlinM
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of $14 for 3 cups of coffee​

Respuesta :

encarnacion287
encarnacion287 encarnacion287
  • 24-02-2020

Answer:

4.67

Step-by-step explanation:

because you have to divided it number to get it

Answer Link
joyce0722
joyce0722 joyce0722
  • 24-02-2020
$14 = 3
divide both sides by 3
4.6667 = 1
round 4.6667 into money form
1 cup equals $4.67
Answer Link

Otras preguntas

How much is 1 foot line of quarters worth
Factor out the largest term possible (Show work) -18a^2 m^5 + 12a^4 m^3
If one store sells 12 pens for $9.00 and another sells 10 pens for $7.80, which is the better deal?
Sb-21 for most anchoring situations which is the best type of anchor line
You can determine the rate of calcification at any given carbonate ion concentration as follows: draw a vertical line up from the x-axis at that concentration v
2x-6=3x+1-x-7 what's the answer to that question
Ten more than a number is 62
Did either of the sisters bring (her, their) umbrella?
if f (x) =5x+40 what is f (x) when x =-5
In a certain population, the two most heavily diagnosed diseases are schistosomiasis and malaria. over the past five years, malaria has accounted for more than