smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following statements correctly defines active site? a.The active site is a site on the enzyme molecule where specific substrate molecules bind.
true or false: Penicillin, ampicillin, and bacitracin work by disrupting the synthesis of ribosomes True or false: drugs that disable or kill infectious bacteri
What is the lcm of two numbers if one number is a multiple of the other give example
How is the process of fertilization in animals like the process that takes place in plants? A. A sperm cell and an egg cell combine to form an embryo. B. Sperm
what was the Powhatan confederacy and how did the group interact with the British settlers
A Labrador retriever breeder needs to determine if three male pups who were born to Sadie, his black Labrador retriever, are the offspring of Sam, a yellow Labr
If 5 times the value of a number is increased by 3, the result is 28. What is the number?
the African savanna, more wildebeests are born than the environment can support. Which is most likely to happen over a period of years as a result? b)The chance
What is the lcm of two numbers if one number is a multiple of the other give example
what is 5.50 x (20 + 18.50)?