smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

describe how do musicians play their instruments
x^2+18x+32= im supposed to factor this
I need extra help -(-24/8)2 squared
What argument is James making in this speech
3000g : 2.4kg in its simplest form
helpppppp and please explain
change into indirect reporting I overslept this morning​
P(A)=.5 P(B)=.47 P(A l B)=.44 dependent P(A ∩ B)=? P(A ∪ B)=? P(B l A)=?
the largest angle in a right angled triangle is​
While viewing an object under low power you see a small organism at the edge of the field of vision. You move to the high power lens, but the organism is no lon