claris003 claris003
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 40 pound bale of hay costs $12. How much hay can be purchased for $1? How much does 1 pound of hay cost?

Respuesta :

jbanachjb jbanachjb
  • 26-02-2020

Set it up as a ratio. 40 over 12 equals x over one, and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is always considered part of a scientific investigation? a science laboratory, graphs or charts of data , a written report that show
How do you calculate the daily periodic rate?
How do you round to the nearest 12.261
Which of the following best accounts for the Puritans’ failure to develop their “city on a hill”?
the color riddle answer an the answer is rain because what becomes before the rainbow and whats always gloomy (rain)
Which of the following DO steroids strengthen? ligaments muscles tendons
Which words make up the prepositional phrase in this sentence? Between the dry rocks scurried what I think was a small green lizard. A. I think was B. Betwee
Combine the words volume and meniscus in one sentence. PLEASE HELP... need within 20 min. THANKS!!!
canción tiene hiato o diptongo
Which of the following is a scientific species designation? human Homo sapien Homo sapien