dianelyz2812
dianelyz2812 dianelyz2812
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada















A type of ribbon costs $0.32 per yard.

How much do 4.5 yards of the ribbon cost?

Respuesta :

sirrandom27
sirrandom27 sirrandom27
  • 26-02-2020

Answer:

1.44$ I believe. .........

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 26-02-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and solve -> 0.32/1=x/4.5

Cross multiply -> 1.44=1x

1x is the same as x, so x=1.44

Therefore, 4.5 yards of the ribbon will cost $1.44

Answer Link

Otras preguntas

Is y=x/10 represent proportional relationship
Please help Use the function f(x)=2−5x to fill out the table. x f(x) -2 ___ -1 ___ 0 ___ 1 ___ 2 ___
Seven years ago, Richard was 2/5 his father's age. Richard's father is now 47 years old. How old is Richard now?
A train is moving at 65.0 m/s. After 16.0 seconds, it is moving at 85.0 m/s. What is the acceleration?
Performing static stretches during a warm up instead of a cool down at the end of a workout can cause injury joint strength decrease blood flow increase end
will give brainlyist What is the quotient of 1 and 7 over 8 ÷ 3 over 8?
PLZZZ HELP, BEST ANSWER GETS BRANLIEST AND ITS DUE IN 5 MINUTESSS, The figure shows two triangles on the coordinate grid:Which of the following statements is tr
Help me solve this please
Use the Distributive Property to write an expression that is equivalent to 6(p+q).
PLEASE HELP How are the waste products of respiration removed? (SELECT ALL THAT APPLY) A) Food waste moves from the digestive system to the cardiovascular syst