Jimmychristahowell Jimmychristahowell
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

Nathan ordered one cheeseburger and one bag of chips for 3.75 jack ordered two cheeseburgers and three bags of chips for 8.25 know the price of the items

Respuesta :

opudodennis
opudodennis opudodennis
  • 30-03-2020

Answer:

cheeseburger is $3 and chips is $0.75

Step-by-step explanation:

Let price of cheeseburger be x while price of a bag of chips be y hence for the case of Nathan, we can write the equation as x+y=3.75. Similarly, for Jack, we can write it as 2x+3y=8.25

x+y=3.75 hence x=3.75-y and substituting this into the second equation we have

2x+3y=8.25

2(3.75-y)+3y=8.25

7.5-2y+3y=8.25

y=8.25-7.5=0.75

x=3.75-y=3.75-0.75=3

Therefore, price of cheeseburger is $3 and chips is $0.75

Answer Link

Otras preguntas

Count on 5 tens 34, , ,
Prehistory includes the time prior to the use of written records. True False
what is the scientific notation of 58,927
The heights of three flower pots are 45cm 30cm and 10cm. Write the ratio of their heights in ratio form
What is four to the eighth power over four to the fifth power
Renuka has two pounds of pepper in her cupboard. She knows that there are 16 ounces in one pound. After Renuka makes one batch of Garam Masala, how many ounces
Write a paragraph to explain the pattern of volcanoes around the world.
When 12 is subtracted from 3 times the number the result is 24 what's the number
A recipe called for the ratio of sugar to flour to be 5:1. If you used 35 ounce of sugar, how many ounces of flour would you need to use?
How did the patriots feel about the Navigation Acts