noursadkaoui777 noursadkaoui777
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

Joe has eaten 2/5 of a pizza. Jane has eaten 1/3 of a pizza. How many times more pizza has joe eaten than jane?

Respuesta :

Forever3angles Forever3angles
  • 23-03-2020

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Divide 2/5 by 1/9 which is the same as multiplying 2/5 by 9/1

 

we then get 18/5 = 3.6

 

So, Joe has eaten 3.6 times more pizza than Jane

Hope that is the right answer !?

Answer Link

Otras preguntas

what is the definition of human right s?​
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $26.07. What is the unit price of the pairs of gloves?
identify five business functions that are applicable to the scenario above.Motivate your answer by quoting from the scenario ​
Graph the linear equation: y = (2/3) x, by creating a t-chart to plot the points. Show all of your work, attach your t-chart and a labeled graph for full credit
please help in indices[tex] \frac{ {5}^{m + 2} - {5}^{m} }{ {5}^{m + 1} + {5}^{m} } \\ \\ \frac{ {4}^{m} + {4}^{m + 1} }{ {4}^{m + 2} - {4}^{m} } [
which action is the best example of mcarthyism?
Do you think health is the most important in life?
For source to be credible it must be both _____ and _____A. Fast and FuriousB. True and FalseC. Timely and HonorableD. Valid and Reliable​
what are some three differences in productivity levels of the public sector and the private sector and explain them​
Which BEST explains why a terrorist group might target government buildings in a country? (2 points) To inflict fear and terror on the population To increase th