yandel65 yandel65
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

5. A six pack of dinner rolls costs $2.22. A sixteen pack of the same rolls
are $6.24 Which pack is the better buy?

Respuesta :

jenniferg58 jenniferg58
  • 23-03-2020
The sixteen pack because $6.24 divided by 16 is 0.39 per dinner roll
Answer Link
Adriana3416
Adriana3416 Adriana3416
  • 23-03-2020
The 16 pack because the unit rate of the 16 pack is 0.39 which is cheaper than the six packs unit rate. :)
Answer Link

Otras preguntas

Make a list of problems and your suggestions in development of transport in your district​
What best summarizes the central idea of the passage from "How the Internet and Other Technologies Came About?
Do you think we might ever run out of salt water? Give your reasons​
Assuming x and y are two odd numbers and x/y is an integer. Which of the following statements are true?1: x + y is odd. 2: xy is odd. 3: x/y is odd. 4: x-y is o
-8/5+-4/7 is equal to
Look at these pictures and write a story in your notebook. ​
which two dry valleys lie in lie in Gandaki Province?
− 96 ÷ −6 ÷ 8 = a) 2 b) -2
CONCILIACIONES BANCARIAS
Who would best be described by the following: Angel Island Railroad worker Discrimination