selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

Which molecule contains a total of seven carbon atoms?2-methyl-heptyne2-methyl-propane3-methyl-2-hexene3-methyl-1-pentene
does the social responsibility and social efficiency of a company weigh into your decision when buying a product
What is the technical term for self-feeder
For the carbonate ion, CO3 2− 1- Draw the electron orbital diagram for the valence electrons of the central carbon before and after hybridization. 2- identify w
The function h(t) = –16t2 + 28t + 500 represents the height of a rock t seconds after it is propelled by a slingshot. What does h(3.2) represent? the height of
Solve for x Your answer must be simplified. 2x<15 Khanacademy
Python Lists and Events: Write a program that generates 8 random scores (between 0 and 100), store them in an array, finds the best score, and then assigns grad
What exactly is a 'Factorial'? Give Brainlist to the finest answer
Please answer this in two minutes
Pls help with this question thank u all