sabrinaalgirsh1114 sabrinaalgirsh1114
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase? *

Respuesta :

christakay
christakay christakay
  • 23-03-2020
She can buy 4 boxes of cereal
Answer Link

Otras preguntas

An open-top water tank is in the shape of a cuboid. The tank has a square base of side length s m, and has a volume of 216 m^3. Find expressions, in terms of s,
Which term matches this definition? double membrane that surrounds the nucleus that protects the cell's genetic material from the rest of the cell A. nuclear en
It is known that oxygen-16 reacts with magnesium metal. Oxygen-18 will also react with magnesium T or F
May I please get some help on my math question
Where do you think Alison acquired this infection? What is an infection acquired in this manner called?
Can anyone pls help with this question I don't get it
4 steps Help urgent
Move the counter from the Tigers’ 30 yard line to the Goal line
What is the most likely meaning of the phrase “Cook and Tupaia closed the circle” at the end of the following passage (paragraph 4)? Two centuries later a globa
Evaluate 4-0.25g + 0.5h when g=10 and h=5