veronicaizaguirre05 veronicaizaguirre05
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Erika pays $35.70 for 15 pounds of ground beef. Calculate the price per pound. Question 4 options: $2.38 $1.79 $20.70 $1.38

Respuesta :

ajkonjevic
ajkonjevic ajkonjevic
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

Divide 30.70 by 15

Answer Link
lsjfjaiwefefjh lsjfjaiwefefjh
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

This question is pretty simple but the wording can make it tricky. All it is, is a simple division problem. If there are 15 pounds of beef and in total it costs $35.70, you would take the total and divide it by 35.70. So 35.70/15=$2.38

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What did Paul Revere shout on his midnight ride in 1775?
Code HS pet names 2.3.5
The merging of national markets that have historically been distinct and separate is the process of.
The increase in the internationalization of financial markets has led to.
can you help calculate the percent of change plez? 160; 2% decrease
If x = √5+2 find the value of x2 + 1/x2
— communication is the inner speech that includes the questions and comments you make to yourself. A Extrapersonal B Intrapersonal C Interpersonal D Personal
A particular prism has ten faces. How many edges does it have?
BRAINLIEST FOR THE FIRST CORRECT ANSWER!! im revising for a test and my teacher gave me some questions to do but i dont understand them. could you pls help me o
Please write a 2 paragraph embarrassing or funny story that has happened to you in your life when you were a kid.Also, provide a unique title for your story.​