dariuscarter2004 dariuscarter2004
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

What’s the answer for this question that’s in the picture below

Whats the answer for this question thats in the picture below class=

Respuesta :

SeaofChaos
SeaofChaos SeaofChaos
  • 24-03-2020

The answer is 140.

For every 4 toys the price increases by 20. If you divide, we find that every toy is worth 5. For example, if the amount of toys increases by 10, then the cost increases by 50. Since 20 is the closest given example being only 10 toys away, you can just add 50 onto the cost of the toys to get 140.

Answer Link

Otras preguntas

Dr Sabooh, a faculty member in a medical college, showed no inclination towards academic growth and progression and often showed temper outbursts, criticized ot
Can someone please help me out with a small explanation thank you :)
PLEASE HELP! Find the value of x. Answer Options: A. 12 B. 11 C. 10 D. 16
one class of human rights​
chứng minh rằng hai tia phân giác của hai góc kề bù thì vuông góc với nhau
There are many best practices for digital recordings. Select the three best practices from the list below. select the best microphone for your situation use a v
if 2 shirts cost 18.80, how much would 9 shirt cost.
We have two fractions, 3/4 and 7/6 , and we want to rewrite them so that they have a common denominator (and whole number numerators). What numbers could we use
Graphical and cartographic (map) representation of Khadi across the states
Find the Z scores for which 5% of the distributions area lies between negative Z & Z