jitsu84 jitsu84
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Four boxes of crackers cost $10. At this rate, how much do 16 boxes cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-03-2020

$160.00

We can prove this by using this equation:

10 x 16 = 160

By doing this we time the amount of boxes bought by how much they cost. It is the same thing as adding 10 + 10 sixteen times. But by using the multiplication equation it makes it easier to figure out.

Hope this helps you out! :)

Answer Link

Otras preguntas

The American Revolution battles of Trenton and Princeton resulted in
What is the greatest comman factor of 66 and 88?
Witold says that 50% of a number will always be greater than 20% of any other number.
1. 15 is what percent of 40? 2. 15 is 30% of what number? 3. What number is 120% of 70?
A triangular prism has 5 faces 9 edges and ________ vertices?
Why did antifederalists fear an energetic central government ?
A group of rock layers containing similar fossils of similar age is called a A.strata B.stage C.season D.series
A conservation would most likely want to do which of the following to the land pictured
an occupation is a wide category of ______________ with similar characteristics
7 3/4 - 1 2/7 - 3/2 = ?