egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Why is 509 bce is an important daten in roman history?
2/5x-16=3/5x-14how would you solve this problem
What of the following describes dramatic irony? A. A statement or situation that seems to be contradictory actually presents a truth. B. The audience or the
in dr. king's speech, to what do the words "symbolic shadow" refer?
What is the bill of right at school?
What would a 3.15 gpa be? an A, B, C or D?
How does electric circuit wor
When does a writer often reveal an implied universal theme in a story? a. at the same time that the action of the story begins b. before the action of the sto
Jeff writes comic strips for a local newspaper. The number of comic strips he creates is represented by the function f(x) = 3x, where f(x) gives the number of c
In a prison, Prison A, prisoners get 2 visits consisting of 4 hours every year. In another prison, Prison B, prisoners get 1 visit consisting of 15 minutes ever