preciousnepal56 preciousnepal56
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ethan's car used 8 gallons of gas to drive 256 miles. At what rate does his car use gas in gallons per mile? Express your answer in simplest form.

Respuesta :

fussellk
fussellk fussellk
  • 25-03-2020

Answer:

0.03125 gal/mile

Step-by-step explanation:

You are looking for gas used per mile so you will need to divide

8 gallons of gas/256 miles

=0.03125 gallons/mile

Generally this is question is looking for miles per gallon. If that were the case you would have done 256/8 which is 32 miles/1 gal

Answer Link

Otras preguntas

What is a ratio that is equivalent to 110 mi --------- 4 h
Helppppppppppppppppp
Given m||n, Find the value of x. Need help.
What is the solution to the system of equations?3x − 6y = −12−x + 2y = 8
which best explains the relationship between evaporation and temperature​
What would you name your boat if you had one? ... What's the closest thing to real magic? ... Who is the messiest person you know? ... What will finally break t
wash your tuna bock cause its fishy
David is going to invest $330 and leave it in an account for 20 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest tent
do humans, turtles, horses, birds, bats, and seals share a common ancestor?
A 2-yard roll of plastic wrap costs $3.36. What is the price per foot?