23hacka
23hacka 23hacka
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-pound bag of sugar costs $16.64. What is the price per ounce?

Respuesta :

noelleista
noelleista noelleista
  • 25-03-2020

Answer:

$.26

Step-by-step explanation:

Convert pounds to ounces:

Pounds : Ounces

1 : 16

4 : ?

(multiply by 4)

4 : 64

Therefore, a 64 oz bag of sugar costs $16.64

Set up a ratio:

Ounces : Price

64 : 16.64

Find the unit rate:

64 : 16.64

(divide both sides by 64)

1 : .26

Therefore, it costs 26 cents per ounce.

Answer Link
rabitahiru2007
rabitahiru2007 rabitahiru2007
  • 25-03-2020

Answer:

the price per ounce is $4.16

Step-by-step explanation:

16.64 ÷4 is 4.16

Answer Link

Otras preguntas

individuals play what role in the economy?
which of the following nonmetals forms a gas commonly found in our atmosphere? Rn,Cl,I,or N
Can abiotic factors be composed of cells?
Kevin has 5 fish in his fish tank. Jasmine has 4 times as many fish as Kevin does. How many fish does jasmine have?
how do you write 208,000,478 in expanded
Value of the underlined digit 0.543
Write a paragraph explaining how trade encouraged the development of the Renaissance
Which describes the slope of this line? Number graph ranging from negative three to one in increments of point five on the x axis and negative two to two in
Why are scientists concerned about species loss even though extinction is a natural process?
what is la fetcha de hoy