garo2910 garo2910
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 2 bags of cat food cost ​$5.50. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

PapaLinguini
PapaLinguini PapaLinguini
  • 25-03-2020

Answer:

$8.25 is how much 3 bags of cat food cost.

Step-by-step explanation:

5.50 divided by two equals 2.75

2.75 x 3 = 8.25

Answer Link

Otras preguntas

how would the volume of a rectangular prism change if each side of the prism is doubled in length?
The monetary value of a work of art is closely tied to ___________.
An atom of potassium has an atomic mass of 39 amu and an atomic number of 19. It therefore has ______ neutrons in its nucleus. a. 19 b. 39 c. 20 d. 2 Ple
Read the excerpt from The Feminine Mystique. But on an April morning in 1959, I heard a mother of four, having coffee with four other mothers in a suburban dev
How do you do 16-19?
Plzz answer the question.
A 71-year-old man has presented to his nurse practitioner's clinic complaining of abdominal and flank pain and blood in his urine for the past 48 hours. assessm
Which best describes the process of conduction?
What were the main reasons that brought about Spanish conquest of the Aztecs and the Incas?
what is guyana immediate continental neighbour