lott7055 lott7055
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86.Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost.

Respuesta :

Leora03
Leora03 Leora03
  • 26-03-2020

Answer:

$7.05

Step-by-step explanation:

Please see the attached pictures for full solution.

Ver imagen Leora03
Ver imagen Leora03
Answer Link

Otras preguntas

ABCD is a rectangle with AC=20 and AB=2BC. What is the area of rectangle ABCD?
Explain how Earth's magnetic field and ozone layers protect it .
what is 25% of 860 i remember percentages just need touch up how to do them
can she buy enough packs ?
infiltration is the process by which rainwater becomes
A bag contains 12 slips of paper of the same size. Each slip has one number on it, 1-12. Describe an impossible event.
When light waves first enter the eye, they first pass through this transparent layer where they are refracted
What is 127km  to the nearest 10km
If 2x/5y=6,what is the value of y, in terms of x ? 2. 11/4-a=3 , What is the value of a in the equation ?
1. How many solutions are there for the equation? x2 + 16 = 8x (Points : 1) 2 1 0