sandycando81 sandycando81
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 26-03-2020

Hope this will help u....

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link
topeadeniran2 topeadeniran2
  • 26-03-2020

Answer: $0.3 or 30cents

Step-by-step explanation:

Total markers= 20

Total cost= $6

Cost of 1 marker= 6/20 = 3/10

Since 100cent makes 1 dollar= 3/10 × 100 = 30cents each

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks in the following sentences with the appropriate passé composé or imparfait forms of the verbs in parentheses. 16. Elle___dans la cuisine quan
Rewrite in simplest terms: 10(7g-9h)-4h-8(-h+8g)10(7g−9h)−4h−8(−h+8g)
What needs to be done if cities are going to modernize their urban areas? a. revitalization c. technology advancement b. urban shift d. advertisement to bring i
Andrew is saving up money for a down payment on a car. He currently has $3355, but knows he can get a loan at a lower interest rate if he can put down $4045. If
Evaluate the expression 2×(d+62)−20÷4 when d=4 .
how often does Wile E. Coyote buy products from the Acme Company?
Figurative Language (need help)
Equation: CH4 + 202 CO2 + 2H20 What is the mole ratio between oxygen and methane (CH4)? If you use 15 moles of 02, how many grams of methane would you predict
A 12 foot by 8 foot rug covers the hardwood floor of a room. The rug leaves a uniform strip of bare floor surrounding the rug. If the area of the room is twice
how resolve itplssss​