sweekes03 sweekes03
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Which is a better buy? Show your reasoning.

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 26-03-2020

Answer:

25 ounce bag

Step-by-step explanation:

7.93/15.25 = $0.52/ounce

11.75/25 = $0.47/ounce

Answer Link

Otras preguntas

How do you calculate 24 3/8 - (-54 1/8)=
600,000 +80,000+10 to standard form
Complementary angles
Please help. What mass of copper is required to replace silver from 4.00g of silver nitrate dissolved in water? I found the molar mass of all of them but don't
what is the definition for human geography?
what is the definition for human geography?
Which of these follows a cyclical pattern? A. sunspot maxima and minima B. condensation of a nebula C. formation of a crater D. formation of a black hole
Which principle provides for a system in which the government derives its power from the governed?
A car accelerates from 15 m/s to 25 m/s in 15 s. What is the car's acceleration?
Is 15/28 greater or less than 1 / 2? Justify the answer math