Emorrijs0ugust
Emorrijs0ugust Emorrijs0ugust
  • 24-07-2016
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72. What is the cost of the juice per ounce?

Respuesta :

Kunchan
Kunchan Kunchan
  • 29-07-2016
Cost of 32 oz = 6.72 
Cost of 1 ounce
6.72 / 32
0.21 dollar/ounce
Answer Link
meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 01-08-2016
The cost of the juice per ounce is the quotient obtained when the price of the 32-oz juice is divided by 32. Mathematically, that is,
                       $6.72 / 32 = $0.21
Hence, the cost of juice per ounce is $0.21.
Answer Link

Otras preguntas

Health Question #1 Answer ASAP
In literature what is a subject
The area of a square piece of cardboard is 81 square inches. What is the length of the cardboard? A. 8 inches B. 9 inches C. 20.25 inches D. 10 inches
The first measure by the U.S. government to examine the effects of air pollution was the Air Pollution Control Act of 1955. a. True b. False
What was Hitler's way of ending with the recession in Germany?
Suppose Galileo dropped a lead ball (100 kilograms) and a glass ball (1 kilogram) from the Leaning Tower of Pisa. Which one hit the ground first? (Assume that t
Read the sentence. Start with either the effect and go back through its causes, one at a time, or start with the cause and describe its effects in time order. W
Is paper a good water absorbent ?
87 is 50% of what number?
Ok... I'm confused, this is about covering metric units of length. Mount Saint Helens, a volcano, erupted on May 18, 1980. Before eruption, Mount St. Helens was