stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Leslie can but 88 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog found for $5.38 which is better?

Leslie can but 88 pound bag of dog food for 740 or a 4 pound bag of the same dog found for 538 which is better class=

Respuesta :

najahh02
najahh02 najahh02
  • 21-04-2020

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.

Answer Link

Otras preguntas

are sound waves transverse or longitudinal?
Read the following sentences and answer the question that follows.
Why is it important to reconcile your checkbook?
How many molecules of water are in a 500.0 grams water bottle?​
Find the area of 8 and the volume of 9.​
Which statement best explains the importance of Arabic in Songhai? A. It was the traditional language of West Africa. B. It became the language of Songhai l
which statement best explains how improved Transportation Technologies affected the economies of ancient civilizations​
Which statement best summarizes this verse for English 1 end of semester test
What information does a supply schedule provide? A. It shows the supply for different products at different prices. B. It shows the supply for a product at a
Why did Spain help Americans in the revolutionary war?