yaboiiRivera6 yaboiiRivera6
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor and Jesse are buying a magazine for $3.75 and a snack for $2.49 what is s the total cost of the two items?

Respuesta :

AshNo
AshNo AshNo
  • 21-04-2020

Hey There!

The answer you are looking for is; $6.24!

Work:

You simply add $3.75 + $2.49 together.

Since .75 + .29 = 1.24, you carry the one over to the full dollar.

3 + 2 + 1 = 6.

= 6.24

Hope I helped! 5 stars and brainliest are always appreciated.

Answer Link
chewy850 chewy850
  • 21-04-2020

Answer:

6.24

Step-by-step explanation:

you add the two numbers

Answer Link

Otras preguntas

what are some animal structures and compounds that are made of protein
Eleven diminished by 5 times a number is the same as 4 times the number increased by 20.
write an expression with (-1) as its base that will produce a positive product.
Explain how you can use place-value patterns to describe how 50 and 5,000 compare.
Which of these is a renewable resource? a. coal b. cotton c. copper d. petroleum
The pressure inside the fluid of a hydraulic system is increased by 875 Pa. What is the increase in the force exerted on a piston that has an area of 0.060 m2?
Leo buys 5 DVDs for 60$. At this rate, how much would he pay for 3 DVDs?
Suppose that the functions s and t are defined for all real numbers x as follows. s(x) = 2x+4 t(x) = 5x Write the expressions for (s+t)(x) and (s-t)(x) and eva
What's the answer to 4,285.7 to the nearest hundred
Suppose that the functions s and t are defined for all real numbers x as follows. s(x) = 2x+4 t(x) = 5x Write the expressions for (s+t)(x) and (s-t)(x) and eva