rodney2kk rodney2kk
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada


Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

Respuesta :

dallasgriffith4164
dallasgriffith4164 dallasgriffith4164
  • 21-04-2020

Answer: $41.64

Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64

Answer Link

Otras preguntas

what is the transformation happening A. A 180 degree clockwise rotation about th origin follows by a translation 1 unit to right B. A 180 degree clockwise rota
What is an example of economic interdependence during World War II? A.) American companies suspending trade with Germany and its allies B.) The United States cr
Ivanhoe Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $11.85 million. This inve
If given program is executed, what will be output? Create Stack<Integer>Queue<Integer> queue = new LinkedList<Integer>; Create LinkedList<
Who are the “shareholders” of a corporation?
Nicky opened a savings account with a single deposit of R1 000 on 1 April 2011. She then makes 18 inonthly deposits of R700 at the end of every month. Her first
In Center City, the ratio of people to dogs is 4:1, and the ratio of dogs to cats is 3:2. What is the ratio of people to cats?
What is a Success Rate and why do I need to maintain it?
-11r is greater than or less than -20
A table that displays the number of times a particular value or category is observed in the data is referred to as ______. Group of answer choices a descriptive