WRLD999 WRLD999
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which costs more per gallon? 5 gallons for $12.50 or 11 gallons for $26.40

Please answer ASAP PLEEEEEASE

Respuesta :

ItzMikeSS
ItzMikeSS ItzMikeSS
  • 22-04-2020

Answer: 5

Step-by-step explanation:

If;

5 gallons = $12.50 / 5 = $2.50/gallon

11 gallons = $26.40 / 11 = $2.40/gallon

In conclusion, 5 gallons cost more per gallon than 11.

Answer Link

Otras preguntas

Which is the best advice for eating a healthy diet? A)Obtain all your protein from meat. B) Eat whole grains for half of your grain intake. C) Drink lots of fru
Complete the question: Aurelie est tres sympa, _____? A. est-ce que B. est-elle C. n'est-ce pas D. comment
How do the organisms on the Galapagos Islands compare to the organisms on the mainland?
What help Julius Caesar gain political influence
What is the constant rate of change shown in the graph
what language did the word beige most recently come from?
Which relation is not a function?
What is the slope of any line perpendicular to y=-1/3x+22
Find the principal square root of each expression. Show your work.
A roadway repair crew has fixed 42 mi of the roadway. That number of miles is 30% of the total number of miles that need to be repaired