khull029 khull029
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel spent $24.15 on vegetables . She bought 2lbs of onions, 3 lbs of carrots, and 1 1/2 lbs of mushrooms. If the onions cost $3.69 per lb, and the carrots cost $4.29 per lb, what is the price per lb of mushrooms?

Respuesta :

akilesbenitez
akilesbenitez akilesbenitez
  • 23-04-2020

Answer:

The answer is 0.7

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 4? Express your answer as a fraction in
What is the major difference between a solution and an ordinary mixture?
what are light years actually? answer in brief
Identify the domain and rangewith steps please (picture below)
whats the name of HOCl AND HClO?
-3x+11=4x+2-(2x-4) Please solve this problem with work. Thanks!
What helps you to identify the main idea if it is not clearly stated?
Devin has started a lawn care service. He will charge a mowing fee of $10 plus $3 per square yard of lawn. He also offers trimming service, at $8 plus $1 per ya
if a sum borrowed under compound intrest doubles itsef in 10 years, when will it become four fold?
Identify the domain and rangewith steps please (picture below)