akembria
akembria akembria
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

4)James bought
sic drinks for $24.
How much does
one drink cost?
(set up a
proportion)

Respuesta :

elizabethr5807
elizabethr5807 elizabethr5807
  • 23-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

24 divided by 6 equal 4

Answer Link
chekevial08
chekevial08 chekevial08
  • 23-04-2020
The answer to this problem is $4.00. you would divide the total cost of the drinks by 6.
Answer Link

Otras preguntas

old stars obtain part of their energy by the fusion of three alpha particles to form a 12/6c nucleus, whose mass is 12.0000 u. How much energy is given off in e
Photosynthesis occurs inside of which organelle
What are the 4 economic factors of growth?
Please help. Due tomorrow. And I’m struggling with this topic.A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 6 chairs and 2 table
Happy Chanukah in Spanish
If you start with 163 g of water at 29◦C, how much heat must you add to convert all the liquid into vapor at 100◦C? Assume no heat is lost to the surroundings.
Nancy sells handcrafted bracelets for $6. If her monthly fixed costs are $675 and each bracelet costs her $1.25 to make, how many bracelets must she sell in a m
Which sequence of transformations produces TriangleL'M'N' from TriangleLMN? a translation 5 units down and 2 units to the right followed by a reflection across
How can i say this sentence is pass sentence " i just (walk) yo the mall and (shop)
How many cubic blocks of side length 1/7inch would it take to fill a rectangular prism with a length ,width,and height of 3/7inch 1/7inch and 3/7inch respective